Video Spotovi
Promotivnim video objašnjenjima saznajte više o svom zdravstvenom osiguranju, pravima osiguranika i uslugama Zavoda.
03.12.2022. 09:48h
Međunarodni dan osoba s invaliditetom je globalna kampanja započeta 1956. godine. U spomen na nesreću koja se dogodila osmog kolovoza/avgusta 1956. godine u rudniku ugljena u Belgiji, kada su zbog zastarjele oprema i slabe osposobljenosti za rad osoblja u požaru na dubini od 975 metara stradala 262 rudara određeno je obilježavanje Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom.
Odlukom Opće skupštine Ujedinjenih naroda donesenom u listopadu/oktobru 1992. godine, treći prosinac/decembar proglašen je Međunarodnim danom osoba s invaliditetom. Po preporukama Komisije za ljudska prava Ujedinjenih naroda, svrha obilježavanja ovoga dana je osvijestiti stanovništvo s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.
Konvencija Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom definira invalidnost kao dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja koja u interakciji s raznim preprekama mogu ometati puno i učinkovito sudjelovanje (osobe) u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima.
Cilj obilježavanja ovoga dana je poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom kroz poticanje međusobne suradnje i stvaranje partnerstva među postojećim udrugama osoba s invaliditetom. Na ovaj način ublažavaju se posljedice socijalne isključenosti, javnost se senzibilizira na nazočnost osoba s invaliditetom u zajednici, probleme s kojima se svakodnevno susreću i mogućnosti kojima raspolažu, a sve u cilju postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.
S ciljem boljeg razumijevanja osoba s invaliditetom i zadovoljavanja njihovih potreba koje su u nadležnosti Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ/K Stručna služba Zavoda održava redovite sastanke s osiguranicima i udrugama osiguranika koje okupljaju osobe s invaliditetom. Svakodnevnim kontaktima i sastancima s ovom kategorijom osiguranika Zavod teži kontinuirano unaprjeđivati partnerske odnose, razumjeti njihove potrebe i približiti im rad Zavoda.
U proteklih deset godina Zavod je poduzeo i kontinuirano poduzima niz aktivnosti kako bi utjecao na povećanje razine kvalitete i pristupa zdravstvenoj zaštiti osoba s invaliditetom koje kao i ostali osiguranici trebaju imati pristup redovnim zdravstvenim uslugama.
U proteklom razdoblju Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ/K i Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru potpisali su Ugovor o pružanju usluga stomatološke zdravstvene zaštite za djecu s posebnim potrebama, godinama unatrag Zavod ostvaruje vrlo blisku suradnju s udrugama osiguranika koji zastupaju interese osoba s invaliditetom u dijelu njihovih potreba za ortopedskim i drugim pomagalima koja se propisuju na teret sredstava Zavoda, Listu ortopedskih i drugih pomagala Zavod revidira na godišnjoj razini s tim da prilikom revizije dužnu pozornost posvećuje zahtjevima osiguranika koji su se osobno obratili Zavodu, kao i zahtjevima udruga osiguranika, te sukladno iskazanim zahtjevima i financijskim mogućnostima predlaže revidiranu Listu ortopedskih i drugih pomagala.
Cilj Zavoda je, i dalje, ostati otvoren, nastaviti i kontinuirano unaprjeđivati suradnju s ovom i svim drugim populacijama osiguranika u pravcu ostvarivanja i unaprjeđenja njihovih prava iz zdravstvenog osiguranja. Od osiguranika i udruga Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ/K očekuje i poziva ih na otvorenost i suradnju kako bi zajednički nastavili raditi na unaprjeđenju prava osiguranika, a posebice prava osoba s invaliditetom.
Promotivnim video objašnjenjima saznajte više o svom zdravstvenom osiguranju, pravima osiguranika i uslugama Zavoda.