Video Spotovi
Promotivnim video objašnjenjima saznajte više o svom zdravstvenom osiguranju, pravima osiguranika i uslugama Zavoda.
31.10.2014. 12:57h
Radionica na temu „Propisivačka praksa i kontrola troškova lijekova na recept“ prva je u nizu radionica koje Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ/ K implementira u suradnji s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Mostaru i liječnicima obiteljske medicine svih domova zdravlja u HNŽ/ K.
Po riječima prof. dr. Borisa Hrabača, savjetnika direktora ZZO–a za zdravstvo, tijekom naredna tri mjeseca Zavod planira, sa više od 100 liječnika obiteljske medicine u HNŽ/ K, održati radionice o propisivačkoj praksi i kontroli troškova za lijekove na recept, utvrđivanju i kontroli privremene spriječenosti za rad te o referalnom sustavu i kontroli troškova po uputnicama liječnicima specijalistima.
Na početku radionice nazočnima se obratio direktor Zavoda Rade Bošnjak kazavši kako Zavod ima za cilj kontinuirano raditi na građenju partnerskih odnosa, dobre komunikacije i suradnje Zavoda sa zdravstvenim ustanovama i djelatnicima kako bi zajedničkim snagama podigli razinu kvalitete pružanja zdravstvenih usluga, radili na očuvanju stabilnosti zdravstvenog sustava i povećali zadovoljstvo osiguranika i zdravstvenih djelatnika.
Direktor Bošnjak je istaknuo problem gospodarskih, socijalnih i društvenih prilika koje ne idu u korist zdravstvenog sustava jer svakodnevni razvoj medicinskih znanosti zahtjeva dodatna sredstava za zdravstvenu zaštitu, a tih je sredstava, na žalost, sve manje.
Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ/ K, pored ostalih troškova zdravstvene zaštite, na godišnjoj razini, izdvaja više od 12.000.000 KM za plaćanje lijekova s pozitivne liste lijekova. Liječnici obiteljske medicine su prvi u nizu zdravstvenih djelatnika koji mogu dobrom propisivačkom praksom znatno utjecati na razinu potrošnje lijekova, a da pri tome ne budu dovedena u pitanje prava osiguranika niti kvaliteta liječenja. Iako preporuke liječnika specijalista u velikoj mjeri utječu na zahtjeve pacijenata za lijekovima, ali konačna pravna i etička odgovornost leži na liječniku obiteljske medicine.
Po završetku ciklusa od pet radionica na kojima će se govoriti o potrošnji lijekova i propisivačkoj praksi liječnika obiteljske medicine, sa istim liječnicima, Zavod će organizirati isti broj radionica o načinu utvrđivanja i kontroli privremene spriječenosti za rad (bolovanja) te načinu i potrebi upućivanja pacijenata na pretrage liječnicima specijalistima.
Sudionica današnje radionice, specijalist obiteljske medicine, dr. Snježana Curić iskazala je veliko zadovoljstvo ovakvim konceptom suradnje Zavoda i liječnika obiteljske medicine.
„Ova radionica bila je od velike koristi zdravstvenim djelatnicima a vjerujem i Zavodu budući da mi nismo dvije suprotstavljene strane, mi smo jedna strana koja zajedničkim radom mora osigurati racionalnost u potrošnji sredstava kojima raspolažemo ne dovodeći u pitanje kvalitetu zdravstvenih usluga koje pružamo osiguranicima“ kazala je dr. Curić.
Natrag na arhivu novosti i obavijestiPromotivnim video objašnjenjima saznajte više o svom zdravstvenom osiguranju, pravima osiguranika i uslugama Zavoda.